Zanimljivosti

Ideje za lepo dvorište

IMG_20171022_094223-1000x650

 

Svako dvorište i bašta pored ukrasnog šiblja, cveća i drveća imaju i manji ili veći broj staza koje zajedno sa njima čine skladnu celinu. Bilo da je reč o novoj stazi ili već izgrađenoj neophodno je da znate određena pravila kako biste postigli pun efekat u vašem vrtu. Ukoliko je situacija takva da staza u vrtu već postoji, pre svega je potrebno da je očistite od prljavštine biljnih ostataka i eventualnih oštećenja nastali usled vremenskih prilika. Ukoliko želite da osvežite staru stazu možete joj zameniti ivice ili ih popraviti. Za ove svrhe može da vam posluži cigla ili kamen, takođe nešto kraćeg vremena trajanja mogu biti i ivice napravljene od drveta, cepanica ili recimo od niza bambusovih stabljika. Za izradu upletenih ivica možete koristiti pruća  od vrbe ili leske. Tokom izrade staze potrudite se da ona bude iskošena u jednu stranu kako bi se slivala voda jer njeno zadržavanje prouzrokuje brže propadanje materijala a u zimskom periodu staza će biti klizava. Za osvežavanje staza možete koristiti i parčiće grnčarije koje ćete zacementirati u stazu.

 

[ads1]

 

Vrt u vašem dvorištu možete osvežiti i pravljenjem rustičnih stepenica. Za ovo vam mogu poslužiti dve cepanice ili oblice prečnika 10 cm i dužine 75 cm. Takođe vam trebaju dve letve 25×25 cm.

Prilikom ovih radova najteže je napraviti prvi stepenik. Postupak ukratko izgleda ovako: Zasecite osnovu nagiba do visine jedne stepenice i zakucajte dva štapa, nakon toga stavite dve oblice i podsecite štapove. Zatim dve poprečne daske zakucajte sa strane, dodajte na površinu sloj materijala kojim ćete ispuniti stepenik i dobro ga sabijte. Naredni korak je da napravite čelo od naredne stepenice na isti način kao i prethodno s tim što treba da obezbedite dovoljno materijala za popunu gazišta. Ukoliko vam se to uklapa možete materijal sa gornjeg stepenika prebacivati u donji a zatim na površinu staviti sloj materijala koji će služiti za gaženje.

Za dugotrajne i izdržljive staze treba prvo napraviti čvrst temelj kako bi staza bila stabilna i ne bi tonula. Pre izlivanja temelja potrebno je da iskopate plići rov, poravnate grabuljama i zatim dobro sabijete zemlju. Za izradu staze najbolje je da koristite samovezujući šljunak ili suvo betoniranje. Naš predlog je da stazu napravite od starih cigala tako što ćete između izlivenih coklica naneti 3 do 5 cm sloja peska na koji ćete ređati cigle po šablonu i redu koji se vama najviše dopada. Razmak između svake ivice cigle od naredne cigle treba da bude 1 cm. Kada ste poređali cigle na stazu sipajte mešavinu za suvo betoniranje u odnosu pesak cement 4 prema 1. Metlicom rasporedite smešu između cigala, a potom blagim prskanjem operite stazu. Vrlo brzo beton i cigla će se vezati ali vi nemojte stazu koristit barem dva dana da ne bi došlo do pomeranja cigala. Poželjno je da ovaj posao izvedete kada znate da neće biti padavina barem jedan dan. Ovakvu stazu možete napraviti od kamena i drugog pločastog materijala. Potrebno je da obratite pažnju na to da staza ne bude suviše glatka jer je u zimskom periodu ovakva staza izuzetno klizava.

 

[ads2]

 

 

Ukoliko imate manju baštu možete praviti vijugave staze koje će dati utisak da je bašta veća. Kod većih površina pravite krivine i u njihove lukove posadite krupnije dekorativno bilje kako bi se stekao utisak da staza vodi u neko skrovito mesto. To će probuditi maštu kod ljudi da otkriju šta se iza nalazi. Ukoliko vam prostor dozvoljava pored staze stavite klupu, mali sto ili stari bicikl koji ćete restaurirati. U korpu za bicikl stavite muškatle, a na zadnji branik možete staviti saksije sa puzavicama.