[ads1]
Zemlje na putu ka EU imaju pristup sredstvima koja se dodjeljuju na osnovu projekata s kojima aplicira svaka zemlja, a iz Delegacije EU u BiH isticali su već da kandidatski status ne povlači za sobom neke posebne fondove, ali su podsjetili da na brojne koji su već aktivni te postoje problemi unutar BiH s njihovim korišćenjem.
Ekonomisti ističu da je indirektna korist od kandidatskog statusa ta da je realno očekivati rast direktnih stranih investicija iz zemalja EU, ali i da se zemlje moraju boriti za svoje projekte. Generalni stav je da BiH mora na papir staviti očekivanja od EU te da, ako druga strana ne prihvati takav način komunikacije, s pravom ukazuje da je i davanje kandidatskog statusa jeftin i populistički potez.
Ekonomista Goran Radivojac smatra da je ekonomsko vezivanje BiH i to u dugom roku za tržište EU, koje je najbliže i najperspektivnije, sada daleko izvjesnije.
– Što se tiče direktnih efekata o kojima se u javnosti govori, mislim da možemo dobiti onoliko koliko budemo aktivni da tražimo da dobijemo. Situacija u kojoj smo dobili status kandidata i uopšte situacija u svijetu jeste takva da je to poseban primjer i kao takav zahtijeva posebne strategije i djelovanja – istakao je Radivojac za “Glas”.
Koliko god da to, dodao je, zavisi od Unije u dobrom dijelu, kada je riječ o ekonomskim reperkusijama, zavisi i od aktivne pozicije BiH.
– Moramo izgraditi jasan stav i definisati, konkretno i u ovdje u Srpskoj, viđenja i potrebe i samim tim i očekivanja u ekonomskom domenu u pogledu kandidatskog statusa. Ovo je očigledno bio brzopotezan momenat tako da ni Evropska komisija nema jasno definisan stav o tome. Moramo vidjeti koji su to bitni projekti za BiH i njeno stanovništvo te koje je mjesto za BiH u strategiji ekonomskog razvoja Evropske unije – rekao je Radivojac.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske SNjOT Saša Grabovac kaže da je vijest o statusu kandidata, u ovom momentu, veoma važna jer šalje poruku investitorima da BiH napreduje u političkom smislu.
[ads2]
Nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju još 2008. godine, sredstva EU usmjeravana su ka BiH prvenstveno putem Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) kao pomoć u prilagođavanju privrednog, političkog, bezbjednosnog i društvenog sistema zahtjevima članstva u EU.
Signal
Status kandidata predstavlja značajan politički signal za državu jer je EU vidi kao svoju članicu i da je pokazala značajnu spremnost i opredjeljenje za ispunjavanje kriterijuma. Investitorima i drugima se šalje poruka da je ostvaren određeni nivo političke, ekonomske i pravne stabilnosti te je moguće računati na posredne efekte – povećanje stranih investicija, veći kreditni rejting, povećan broj turista, više inovacija i istraživanja, bolji imidž u svijetu.
glassrpske.com