SportSportUncategorized

Siloviti Đoković do trostrukog slavlja – 10. Australija, 22. Gren slem i povratak na vrh ATP liste!

216759

Novak Đoković je pobedio Stefanosa Cicipasa u finalu Australijan opena (6:3, 7:6, 7:6) čime je stigao trostrukog slavlja – od ponedeljka će ponovo biti najbolji teniser na ATP listi, jubilarni deseti put je trijumfovao u Australiji za ukupno 22. Gren slem trofej čime je izjednačio rekord Rafaela Nadala.
Đoković je produžio svoj niz neporaženosti u Australiji i briljantnom partijom u finalu protiv Cicipasa potvrdio je ono što se već odavno zna – da je najbolji igrač u istoriji tenisa, a to sada potvrđuju i statistički parametri.
[ads1]
Đoković je uspeo da se izjednači sa dosadašnjim usamljenim rekorderom po broju Gren slem titula, velikim rivalom Rafaelom Nadalom i sada zajedno predvode tu listu sa po 22 pehara u kolekciji.
Uz to, Đoković će od ponedeljka biti prvi teniser na ATP listi, a biće upisan i u istoriju Australijan opena kao prvi igrač koji je uspeo dvocifreni broj puta da bude pobednik u finalu, ukupno deset.
Srpski teniser je u duel ušao bez zavoja na levoj butini koji ga je pratio od početka turnira i delovao je potpuno spremno za sve izazove, a 11 godina mlađi rival je svakako hteo da mu ih priredi što više.
Novak je iznenadio protivnika, promenio je način igre u odnosu na prethodni deo turnira, stao je u defanzivan položaj i agresivno reagovao sa osnovne linije, što je Cicipasa ostavilo bez šanse da diktira tempo.
Đoković je prvi servirao u duelu i bio je siguran u uvodnom gemu, a svoje namere je pokazao već u narednom kada je stekao dve brejk lopte.
Nije forsirao, dozvolio je rivalu da napada i radio ono što najbolje zna – postavio je zid o koji su se odbijali gotovo svi udarci protivnika.
Brejk je Đoković napravio u četvrtom gemu, videla se nervoza u ritmu Cicipasa i kao rezultat toga stigla je dupla servis greška što je značilo prednost Đokovića od 3:1.
Delovalo je da Novak može da napadne i naredni servis gem protivnika, pošto je potvrdio brejk, ali je Cicipas uspeo da „preživi“ neprijatnu situaciju i zadrži nivo početnog udarca.
Lako je Đoković rešavao svoje gemove, potpuno je kontrolisao ritam igre i u devetom gemu je iskoristio prvu priliku da završi set, za svega 36 minuta, sa ubedljivih 6:3.
Za razliku od prethodnih duela, Đoković je promenio pristup u odnosu na dosadašnji tok turnira, igrao je bez preteranih napada, ali sa agresivnom defanzivom sa osnovne linije koja je njegov zaštitni znak kroz celu karijeru.
Tek u trećem gemu drugog seta, 12. u celom meču, Cicipas je uspostavio kontrolu nad svojom igrom i razornim forhendima se revanširao Đokoviću za „nulu“ iz prethodnog, a u narednom je umalo i napao posle dve greške srpskog tenisera iz bekhenda.
Novak je izdržao prvi veći test u meču, imao je veliku šansu u narednom gemu da dođe do brejk prilike, ali je to propustio, poslavši lopticu iz mrežu nakon drugog, ne tako jakog, servisa protivnika.
U naredna tri bilo je poteškoća za Đokovića, kao da je procenio da nešto nije u redu sa njegovom igrom i tražio je savete od trenera Gorana Ivaniševića, čak se i iznerviravši jer mentor nije imao šta da kaže.
U sedmom je čak i pao, srećom bez posledica, a u osmom je uspeo da natera Cicipasa na grešku čime je sprečio potencijalnu brejk loptu, ali u narednom nije dobio ni promil šanse da napadne servis rivala.
[ads2]
Sa velikim problemom se Đoković suočio u desetom gemu, ne samo da nije dobijao povratne informacije od trenera, već je poene ometala i publika, zbog čega je srpski teniser žestoko pobesneo i uputio je pravu salvu psovki ka tribinama.
Nije momenat nervoze uspeo da iskoristi Cicipas, stigao je čak do brejk i set lopte, ali je Đoković uspeo da vrati balans i da spreči neočekivani kraj drugog seta koji je stigao do taj-brejka.
A u dodatnom periodu, prava drama – teniseri nisu uspevali da sačuvaju poene na svoj servis i u razmeni nervoze bolje je prošao Đoković, stekao je dve set lopte i već prvu iskoristio za veliku prednost od 2:0.
Između setova Đoković je otišao u svlačionicu i zadržao se duže od šest minuta, a povratak na teren mu nije prijao jer je odmah na startu trećeg seta dozvolio brejk rivalu, svojim greškama, ali je već u sledećem anulirao zaostatak, fantastičnim udarcima, pretežno iz bekhenda za izjednačenje na 1:1.
Do prednosti od 3:2 Novak je stigao bez izgubljenog poena, završio je taj gem drop udarcem i bilo je vreme da ponovo napadne servis rivala kako bi ga potpuno slomio, ali je Grk uspeo da neutrališe nalet i održi egal, a Đoković je zatim upisao novi gem sa „nulom“.