Aktuelnosti RSSrbija

Revizija postupka moguća u roku od godinu dana

KARADZIC-5c950fbcec0a7

 

Radovan Karadžić, koga je žalbeno veće Rezidualnog sudskog mehanizma pre dva dana osudilo na kaznu doživotnog zatvora, ima pravo da na izrečenu presudu podnese vanredni pravni lek, odnosno da traži reviziju postupka.

To može da uradi samo ukoliko on ili neko iz njegovog pravnog tima otkrije novu činjenicu, koja im nije bila poznata u vreme pretresnog ili žalbenog postupka, a koja je mogla da bude odlučujući faktor za donošenje odluke. Istu mogućnost ima i tužilac koji je postupao u konkretnom predmetu.

Rok za podnošenje ovakvog zahteva, kako je za „Politiku” rečeno u Mehanizmu za međunarodne krivične sudove (MMKS), je godinu dana od izricanja pravosnažne presude.

 

[ads1]

 

– Zahtev se podnosi predsedniku MMKS, koji će odrediti veće sastavljeno od istog broja članova kao i veće u prvobitnom postupku. U meri u kojoj je to moguće, biće imenovane sudije iz prvobitnog sastava. Eventualni odgovor na zahtev za preispitivanje donosi se u roku od četrdeset dana od dana podnošenja zahteva, a eventualna replika podnosi se u roku od 15 dana od dana donošenja odgovora – navedeno je za naš list u MMKS-u.

Ako se većina članova veća koje je konstituisano da bi odlučivalo po vanrednom pravnom leku slaže da je nova činjenica, da je bila dokazana, mogla da bude odlučujući faktor prilikom donošenja odluke, veće će preispitati presudu i, nakon što sasluša strane u postupku, izreći novu presudu.

Iako imaju mogućnost da podnesu zahtev za reviziju postupka, članovi Karadžićevog pravnog tima, ne znaju hoće li to i uraditi. Prvo će, kako je za „Politiku” kazao Goran Petronijević, jedan od članova pravnog tima nekadašnjeg predsednika Republike Srpske, detaljno proučiti presudu, a potom odlučiti šta će dalje preduzimati.

– Još nismo analizirali presudu jer je to bilo nemoguće zbog njene obimnosti. Na prvi pogled, mogu da kažem da ona ima dosta „rupa”. Takođe, ostalo je mnogo neupotrebljenih dokaza. Uslovi za podnošenje vanrednog pravnog leka su restriktivni, pa ćemo zato u narednom periodu sagledati sve aspekte kako bismo doneli konačnu odluku. Naša strateška zamisao na početku postupka bila je da se borimo svim dozvoljenim pravnim sredstvima – rekao je Petronijević za naš list.

Advokat Zoran Živanović, koji je pred Haškim tribunalom zastupao Vujadina Popovića, pravosnažno osuđenog na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine, smatra da su šanse da zahtev za reviziju da bude usvojen, ukoliko bude podnet, minimalne. Podseća da nijedan od petorice Srba kojima je u Haškom tribunalu izrečena kazna doživotnog zatvora nije iskoristio ovu zakonsku mogućnost.

– Uslovi koji treba da budu ispunjeni da bi zahtev za reviziju bio usvojen veoma su rigorozni. Naročito za one koji su oglašeni krivim po osnovu učešća u zajedničkom zločinačkom poduhvatu. Pravni lek treba da ispuni veoma visoke kriterijume, moraju da se nađu potpuno novi dokazi, koji ranije nisu postojali ili nisu bili poznati. Ti dokazi moraju potpuno da preokrenu celu situaciju, što je vrlo teško – objašnjava Živadinović.

[ads2]

 

Jalova je osveta tribunala i meni, kao starcu, ne može ništa

Goran Petronijević, član pravnog tima Radovana Karadžića, naveo je za „Politiku” da je nekadašnji predsednik Republike Srpske u telefonskom razgovoru koji su vodili poručio da su on i srpski narod već pobedili. Karadžić je, prema Petronijevićevim rečima, kazao da je Republika Srpska stvorena, da je srpski narod slobodan u vlastitoj državi i da je žrtva koju on podnosi manja od drugih.

– Jalova je osveta tribunala i meni, kao starcu, ne može ništa. Neću nikada prestati da se zalažem za istinu o našoj pravednoj borbi u ratu koji nam je nametnut i u kojem su stradala sva tri naroda. Časno smo se borili za slobodu i jednakost srpskog naroda u BiH. Ne mrzimo druge i ponosno čuvamo ono što je iznad nas – rekao je Karadžić, a preneo Petronijević.

politika.rs