Pukovnik u penziji Marko Кovač, jedan od prvih komandanata srpskih vojnih snaga na početku ratnih dejstava u Foči 1992. godine, preminuo je u Beogradu u 87. godini.
Кovač je preminuo 8. decembra na Vojnomedicinskoj akademiji nakon duge i teške bolesti.
Nakon penzionisanja 1991. godine, Кovač je kao reaktivirani oficir u junu 1992. godine postavljen za komandanta Taktičke grupe „Foča“, a potom Taktičke grupe „Foča-Drina“, prve organizovane srpske vojne jedinice na području fočanske opštine, koja će kasnije prerasti u 11. hercegovačku pješadijsku brigadu Vojske Republike Srpske.
Uz fočanske, bio je starješina i brigade iz Čajniča u sastavu Taktičke grupe „Foča-Drina“ i istakao se u borbama za odbranu ovog dijela Republike Srpske.
Srpskim jedinicama u Foči komandovao je do 18. novembra 1993. godine.
Marko Кovač rođen je 27. marta 1935. godine u fočanskom selu Mazoče.
Završio je Srednju podoficirsku školu, Vojnu akademiju i Višu vojnu akdemiju, te tri visoka oficirska kursa: obavještajni, politički i operativni.
U čin pukovnika Jugoslovenske narodne armije unapređen je 1986. godine.
Na početku građanskog rata u Jugoslaviji, učestvovao je i u borbama u Vukovaru.
Odlikovan je sa pet visokih odlikovanja u miru i Кarađorđevom zvijezdom sa mačevima drugog reda u ratu.
Autor je knjige „Teški zločin- genocid ABiH nad srpskim narodom u opštini Foča 1992-1995.“
Кovač će biti sahranjen sutra u 14,00 časova na groblju Ilina Voda u Кragujevcu.
Izvor: Radio Foča