Zanimljivosti

Beli luk kao začin i lek

garlic-1549454_960_720

 

Ako poznajete lekovita svojstva belog luka – razumećete 50 odsto narodne medicine” – ovako će vam dejstvo pomenute namirnice objasniti mnogobrojni travari, vidari, ali i lekari. Mnogo ranije nego što se govorilo o upotrebi belog luka u kulinarstvu koristio se kao lek. U savremenom dobu beli luk je jedna od najcenjenijih biljaka prirodne medicine za aterosklerozu, to jest zakrčenje krvnih sudova i mnoge druge bolesti. Mnogo je studija proučavalo lekovitost njegovih sastojaka. Karakteristični miris i ljuti ukus duguje sumpornim jedinjenjima koja su najzaslužnija za njegovu lekovitost. Najefikasniji je u borbi protiv bakterija i virusa, ali i protiv gljivica. To je prirodni antibiotik bez neželjenih propratnih dejstava.

Brojna istraživanja su potvrdila da antioksidanti iz belog luka pomažu telu da se izbori sa slobodnim radikalima koji oštećuju ćelije i mogu dovesti do raka i mnogih drugih oboljenja. Da jača imunitet i ubija bakterije prvi je dokazao još 1858. Luj Paster.

Sulfidi koje sadrži pomažu snižavanju visokog holesterola i ima pozitivan uticaj na krvne sudove i cirkulaciju, a time smanjuje i rizik od infarkta.

 

[ads1]

 

Jedinjenja sumpora u ovoj biljci pomažu da se iz organizma odstrane različiti toksini, sprečavaju propadanje ćelija i podstiču rast novih.

Sastojak alicin pomaže u lečenju astme. Bogat je Be-vitaminima, ali i mineralima – kalijumom, kalcijumom, fosforom i selenom. Lekovite materije iz belog luka šire krvne sudove u nogama, na očnom dnu i mozgu, tako što poboljšavaju prokrvljenost i ishranu ovih tkiva. Reguliše crevnu floru i tako pomaže da procesi razlaganja hrane protiču bez grčeva i naduvenosti, a pomaže i kod lečenja raznih upala creva, kandide i podstiče izlučivanje žuči.

Beli luk je danas nezamenljiv začin u svakoj kuhinji, ali može biti i počasni član svake kućne apoteke. Preporuka je da se pojede do četiri grama svežeg belog luka na dan, a osobe koje teško podnose ukus, a naročito miris, mogu uzimati preparate od belog luka, sa četiri do 10 miligrama u prahu ili tabletama.

U sezoni virusa i prehlada „sendvič” u čijoj je sredini sitno isečen beli luk čuvaće vas od virusa i prehlada. Dodavanjem dva-tri čena bilo kojoj salati, ali i crnom luku, paprici i renu, otvaraju se disajni puteve i razređuje sluz u slučaju prehlada i virusnih infekcija.

Beli luk je ipak najbolje pojesti u sirovom stanju, kao dodatak u salati ili začin primpremljen za ribu i druge namirnice.

Decu treba postepeno navikavati na ukus i miris belog luka, prvo im ga treba davati u malim količinama i dobro usitnjen. Veće količine belog luka kod dece mogu da izazovu proliv ili povraćanje, moguće su, mada retko, i alergije i neprijatan osećaj pečenja u želucu.

Uzimanje belog luka se ne preporučuje kod teških oboljenja i tada treba konsultovati lekara. Može da poremeti terapiju lekovima koji se koriste da smanje šećer u krvi i antikoagulanse koji se daju protiv zgrušavanja krvi u slučaju tromboza ili posle ugradnje veštačkih srčanih zalistaka.

 

[ads2]

 

Beli luk može da deluje nadražajno na želudac kod osoba koje nisu naviknute da ga koriste često i u većim količinama. Može da utiče i na menstrualni ciklus i da izazove grčeve materice, pa se u toku trudnoće i dojenja preporučuje njegova upotreba samo kao začin.

Napitak od belog luka

Čen belog luka očistite i izdrobite, nasecite dva paradajza i limun bez kore i sve zajedno izmešajte u blenderu ili sokovniku.

Supa sa belim lukom

Četiri čena belog luka i glavicu crnog luka očistite i iseckajte. Crni luk propržite na malo putera, dodajte beli luk i dinstajte još dva minuta. Dodajte sedam decilitara bujona, na manje kocke isečena dva krompira i svežu majčinu dušicu. Kad se krompir skuva ostavite da se supa prohladi, dodajte so i biber, a zatim sve sjedinite ručnim mikserom.

 

politika.rs